Barion Pixel
Skip to main content

Csak minőségit!

Kategória: Minőség

Abban, hogy milyen hatást érsz el a különböző illóolajok használatakor, nagy szerepe van annak, hogy milyen minőségű egy illóolaj, illetve az illóolajokból készült termékek.

Rengeteg féle terápiára, gyógyításra, szépítkezésre alkalmatlan illóolaj van forgalomban az üzletekben, amelyek igazából nem is illóolajok, csak mesterséges illatok, és éppezért csak illatosításra jók. Illetve vannak hatástalan illóolajok is, amelyeknek a hatóanyagtartalma meg sem közelíti a minőségi esszenciákét.

De hogyan tudod megkülönböztetni ezeket?

Mielőtt erről írnék, fontos, hogy megértsd, hogyan is készülnek az illóolajok, merthogy az egésznek ez a kulcsa.

A leggyakrabban lepárlással, amely a szeszfőzéshez hasonlítható eljárás. A növényi részeket (leveleket, hajtásokat, virágokat, gyümölcshéjat, gyökeret, magokat, gyantát, kérget stb.) vízzel főzik vagy vízgőzzel kezelik. Közben az olajmolekulák hozzátapadnak a vízgőz molekuláihoz, a párát kis csöveken elvezetik és fokozatosan hűtik, miközben szétválik a víz és az illóolaj. Ez a maradék víz, az ún. virágvíz is nagyon hatásos és gyógyerejű párlat, csak sokkal gyengédebb, ezért érzékenyebb bőrűeknek vagy gyerekeknek ezt ajánlják az illóolaj használata helyett.

Vagyis ha igazán minőségi illóolajat és virágvizet szeretnél vásárolni, akkor az első lepárlású, terápiai célokra is alkalmas eszenciákat kellene vásárolni!

A gyártók sokszor eladnak olyan olajokat, amiket már többedszer párolt növényekből készítenek, ezeknek a hatása persze már meg sem közelíti az első lepárlásúakét. De legalább természetes alapanyagokból készültek, nemígy sok aroma, amelyek csak kémiailag készült illatanyagok. Ha pl. alma illatú illóolajat árul valaki, az biztosan nem illóolaj, csak mesterségesen előállított almaillat, mert az almából nem vonnak ki illóolajat.

Összehasonlításul: csak azt képzeld el, hogy a mesterséges illatanyagokban kb. 20 kötés (vagyis kémiai összetevő) van, az illóolajokban pedig 150-300! Ez a sok alkotóelem adja a természetes növényi kivonatok gyógyító és egyéb jótékony tulajdonságait. Hiába a modern tudomány, ha nagyon hasonló illatot elő tudnak állítani mesterségesen is, de a növényi olajok igazi éltető energiáját, az illóolajok lelkét nem tudják belevarázsolni.

A minőség szempontjából tehát elengedhetetlenül fontos, hogy

 - első lepárlású legyen az illóolaj, mert kizárólag ebben van benne az a hatóanyag, amiről a könyvekben olvasni lehet. Ha többszöri lepárlású, akkor akár tízszeres (!) cseppszámot kellene használni.

 - biotermesztésű legyen, vagyis ellenőrzött ökológia gazdaságból származó gyógynövényekből készüljenek.

 - kemotípus szerint is bevizsgált legyen. Mert az sem mindegy, hogy egyes növényeket mikor szednek le, ugyanis eszerint változik a bennük levő hatóanyag mennyisége és hatásfoka.

 - megfelelően legyen tárolva: barna üvegben, és olyan helyen, ahol állandó a hőmérséklet (de inkább hűvös és száraz a levegő). És amit sokan nem tudnak: tilos az üveg szájához érni kézzel (vagy bármi mással), mert attól kezdve nem lesz steril az olaj! Várjuk ki nyugodtan, míg kicseppen az üvegből!

Címkék: minőség

A megrendelés gombra kattintva a doTERRA webáruház felületére kerülsz, ahol doTERRA olajok között válogathatsz. Egy termék már a kosárban van, de természetesen ezt törölheted is vagy hozzá is tehetsz más termékeket, illetve böngészhetsz is az áruházban.


További cikkek

Mi a különbség az olcsó és a drága illóolajok között?

"1-2 hónapja érdeklődöm az illóolajok iránt, s nézelődöm ezzel kapcsolatban a hálón. Nem értem, mi a különbség a drogériákban kapható 100%-os illóolajnak nevezett illóolajok között és az ezen lapon található illóolajok között, amelyek jóval drágáb...

Illóolajok minősége – ha foltot hagy, az baj?

"Szeretném a segítségét kérni illóolaj-minőségi kérdésben. Tojássampont készítettem otthon, melyhez a korpásodás ellen pár csepp teafaolajat tettem. Azt olvastam valahol, hogy a természetes illóolajat onnan ismerem fel, hogy fehér papírra cseppen...

Illóolajok szavatossága

"Azt olvastam valahol, hogy az igazi illóolajoknak nincs értelme szavatossági időt megjelölni, mert azok nem igazán olajok, csak elillannak, így nem avasodnak stb. Akkor miért van lejárati idejük? Lehet, hogy van bennük valamilyen hordozó olaj is?...

Lebegő fekete valamik a masszázsolajban

"Mik azok a lebegő fekete valamik a parfümömben/masszázsolajomban? Megromlott?" Azok a lebegő fekete valamik az olajban gyantadarabok. Van olyan illóolaj, ami igazából nem is olaj, hanem gyanta, pl. ilyen a perubalzsam, a mirha vagy a vanília. Ha...

Címkék