Barion Pixel
Skip to main content

Eukaliptuszos kúra - belsőleg ajánlott?

Kategória: Belsőleg?

"Ismerek egy tisztítókúrát melyhez eukaliptuszos illóolajra van szükség: Eszközök: valódi ausztrál eukaliptuszolaj a.) Reggel és este egy mokkáskanál mézbe ...

Párhuzamosan fontos külsőleg is használni az olajat: inhalálás eukaliptuszolajos vízzel, vagy bedörzsölés mandulaolajjal, melybe egy-két csepp eukaliptuszolajat kevertünk, vagy a fürdővízbe csepegtetni az eukaliptuszolajat.

Mely betegségek esetén ajánlott? Asztma, hurutos megbetegedések, megfázás, cukorbetegség, láz, reuma (bedörzsölni vele a fájó testrészt), vese- és hólyagfertőzés, TBC, férgesedés.

A problémám az, hogy akárhol olvasok az olajakról, sehol nem ajánlják belső használatra, csak külsőleg, esetleg inhalálásra. Használhatom e a 100%-os, tiszta illóolajakat erre a célra?"

Azért nem találkozik az illóolajok belsőleges használatára vonatkozó ajánlásokkal, mert jelenleg az illóolajok minőségi szabályozása sajnos nem egészen rendezett. Értem ezalatt, hogy gyakorlatilag nem is találkozunk más minősítéssel az üzletek polcain, mint 100 % tisztaság. Ez azonban sajnos nem mindig van így.

Nehéz eligazodni a kínálat között már csak ilyen tekintetben is. Egyrészről nincs garancia arra, hogy ami az üvegben van, valóban az-e, amit ígér a címkéje, vagy csak valami kémiai kotyvalék, amit semmi esetre sem ajánlatos, nem hogy a szánkba venni, de még a párologtatóban való használat is alaposan megkérdőjelezendő. Másrészről az is előfordulhat, hogy bár valóban 100 %-os illóolajat tartalmaz az üvegcse, ámde mégsem nyújtja azt a hatást, amit várnánk tőle, mivel nyereségorientált megfontolásból előfordul, hogy többszöri lepárlásnak teszik ki ugyanazt a növényt, így pedig, akárcsak a többször kiáztatott teafilter, a harmadlepárlás már nem lesz ugyanolyan terápiás hatású, mint az első.

Mindezzel csak azt szerettem volna hangsúlyozni, hogy laikusként rendkívül nehéz eligazodni az illóolajok tisztaságát illetően. Ámde, egy valóban tiszta és gázkromatográfiával bevizsgált illóolaj esetében ez valóban megtörténhet. A gázkromatográfiának azért is fontos szerepe van, mivel az illóolajok élő vegyületek, a bennük található kémiai összetétel, még ha jellegzetes is, nem feltétlenül állandó. Befolyásolja az éghajlat, a termőföld, a betakarítás ideje és még számtalan egyéb tényező.

Ön azt írja, eukaliptuszolajos kúra. Igen, de az eukaliptuszoknak számtalan fajtája van, és ennek megfelelően, többféle eukaliptuszolaj is fellelhető az aromaterápiában. Példának okáért az eucalyptus radiata, e. staigeriana, e. citriodora, e. dives, e. globulus. Ezek közül az eucalyptus dives különösen agresszív szernek tekinthető, a benne található monoterpén ketonok közé tartozó magas piperiton tartalomnak köszönhetően, mely okból használata tiltott várandósoknál, gyermekeknél.

Az illóolajokat tehát ily módon belsőleges alkalmazásra felelőtlenül ajánlani nem lehet. Ezért vannak az aromaterapeuták, akik személyre szabott tanáccsal láthatják el azokat, akik ezt a csodálatos gyógymódot kívánják igénybe venni. Egy aromaterapeuta tisztában van azzal, hogy milyen olajokat, milyen arányban kell használni, figyelembe véve az esetleges ellenjavallatokat is, mint epilepszia, várandósság, életkor, vérnyomás, illetve a használat metódusát is be tudja határolni, mely olajokat lehet hosszabb ideig is használni, és melyek azok, melyek csak rövidebb ideig alkalmazhatók.

Természetesen vannak olyan területek, ahol könnyedén beszélhetünk általánosságokról, úgy amint alvási nehézség, immunerősítés, fertőtlenítés, hurutoldás, nyákoldás, görcsoldás és még hosszan sorolhatnám, de a belsőleges alkalmazás a fent említett okokból olyan kérdés, ahol fokozott körültekintéssel kell eljárni.

A megrendelés gombra kattintva a doTERRA webáruház felületére kerülsz, ahol doTERRA olajok között válogathatsz. Egy termék már a kosárban van, de természetesen ezt törölheted is vagy hozzá is tehetsz más termékeket, illetve böngészhetsz is az áruházban.


További cikkek

Szabad-e lenyelni az illóolajokat?

"Az interneten olvastam valahol, hogy tiszta citromhéj olaj (4-5 cseppet kockacukorra cseppentve, lenyelve) hatasosan gyógyítja a tüszős mandulagyulladást. Valóban szabad lenyelni? Kisgyermeknél, nyilván minimális dózissal használható ez a módszer...

Címkék