Barion Pixel
Skip to main content

Csak illatosítasz vagy gyógyítani is szeretnél?

A legtöbb ember, ha illóolajat vesz, csak az orra után megy, és ez alapvetően jó dolog. De sokszor nem gondolnak arra, hogy mekkora erő is van a kezükben, mi mindenre használhatnak egy egyszerű kis 5-10 ml-es üvegcsében levő esszenciát.

Az illóolajok használatában 3 lépcsőfokot tudunk elkülöníteni:

1. Mindennapi használat, amikor csak illatosítunk velük, takarítunk vagy fertőtlenítünk, illetve ha a különböző esszenciákkal különleges hangulatot termetünk. (Ez még nem nevezhető aromaterápiának.)

2. Egy tanfolyamon tanultak vagy könyvekből vett leírások alapján biztonsággal, felelősséggel és kedvvel használjuk őket az egyszerűbb problémákra.

3. Terápiás alkalmazás, vagyis többszöri, holisztikus gyógymódként való alkalmazásuk aromaterapeuta szakember segítségével.


Hogyan használjuk az illóolajokat?

A kezelésnek, alkalmazásnak sokféle módja van, általában attól függ, mit szeretnénk elérni vele, kik használják, illetve milyen fajta olajok szükségesek.

Fontos megjegyezni azt is, hogy minőségi, tiszta illóolajokból sokkal kevesebb kell (a mi receptjeink ezekre vonatkoznak), a nem olyan jó minőségűekből akár tízszer annyi is szükséges lehet.

Lássuk csak:

Illatlámpában, diffúzorban párologtatva: ez a leggyakoribb módja az illóolajok felhasználásának, korábban már részletesebben volt róla szó.

A levegőbe permetezve is felfrissíthetjük a levegőt, főként ha túl száraz. Egy 60 ml-es szórófejes flakonba 40 fokos alkoholhoz 40-50 csepp illóolajat adjunk, és pumpáljuk háromszor a szoba vagy egyszer a WC levegőjébe.

Test- és lábfürdőt is készíthetünk illóolajokból, de előtte mézben vagy tejszínben fel kell azokat oldani, hogy ne maradjon a víz színén. Felnőtteknek 8-10 cseppet, gyerekeknek 3-4-et kell egy kád vízbe tenni. A lábfürdőnél egy lavórnyi vízhez 5-10 csepp szükséges, negyedórányi áztatás elég.

Figyelem! Szegfűszeget, fahéjt és mentát inkább ne használjunk fürdéskor, mert a fahéjolaj (ha nem keverjük el semmivel) a bőrre tapadva másodfokú égési sérüléseket is okozhat!

Száraz módszer: szőnyegre, falvédőre, függönyre lehet cseppenteni kb. 3-5 csepp eszenciát, erre nagyon alkalmas a citrom vagy a levendula. (Az illóolajok egy része foltot hagy - ilyen pl. a benzoé, a bergamott vagy a perubalzsam - , erre oda kell figyelni!)

Az inhalálás főleg a légúti betegségeknél ajánlott, amikor 60-70 fokos vízbe 3-5 csepp olajat teszünk és ezt a gőzt szívjuk be. Ha egy textilzsebkendőre cseppentjük, egész nap szagolgathatjuk. :)

Szaunázáskor nemcsak a légutakon, hanem a bőrfelületen is hat az aroma. Az illóolajat a kövekre locsolt vízhez lehet adni (sohasem közvetlenül a forró kőre!) - pl. citromot, narancsot vagy mandarinolajat, a nyugtató hatású levendulát vagy a légutakra ható mirtuszt.

Hasonlóan a fürdőhöz készíthetünk lemosó- vagy borogatóvizet, amit 5-15 percenként cserélni kell: 1-2 liter vízbe 3-5 csepp illóolajat kell tenni. Gyerekeknek csak egy cseppet szabad! Illetve használhatunk erre a célra virágvizeket is, amely sokkal gyöngédebb és nem olyan erős, mint az illóolaj, viszont a hatóanyagtartalma ugyanaz.

Hajápolásnál a legfontosabb a fejbőr ápolása, az illóolajok pedig ennek a vérkeringését élénkítik, így segítve, hogy a haj is egészséges és csillogó legyen. (A hajra csak keveréket szabad tenni!) Készíthetünk különböző bőrtípusokra sampont vagy hajkondicionálót is. 5 milliliternyi illatmentes samponhoz 1-2 csepp illóolajat kell adagolni: a korpás hajra 1 csepp teafaolajat, hajhullásra 1 csepp gyömbért.

Bőrápoláshoz is tökéletesek az illóolajok. Mivel az aromák élénkítik a felszíni véráramlást, a bőr tovább marad feszes és üde, selymes fényű.

A masszázskor az illóolajok nemcsak az orrunkon, hanem a bőrünkön keresztül is hatnak, ahogy bekerülnek a véráramba.

Szájápoláshoz is nagyon hatékonyak a különböző esszenciák, a már emlegetett virágvízzel lehet gargarizálni, öblögetni (gerániumvíz, levendulavíz).

A megrendelés gombra kattintva a doTERRA webáruház felületére kerülsz, ahol doTERRA olajok között válogathatsz. Egy termék már a kosárban van, de természetesen ezt törölheted is vagy hozzá is tehetsz más termékeket, illetve böngészhetsz is az áruházban.


További cikkek

Hogyan és mire hatnak az illóolajok?

Hogyan is hatnak az illóolajok? A szaglásunkon keresztül! - vágja rá mindenki, akit meg szoktam kérdezni. Ez általában igaz, tényleg főként az orrunkon keresztül hatnak a különböző esszenciák, illetve az agyban található limbikus rendszeren keres...

Hogyan használjam a teafa olajat?

"Kérdésem a teafa olajjal kapcsolatos, azt olvastam egy oldalon, hogy kismamáknak nem szabad használni. Legtöbb helyen nem tesznek említést, gyerekek esetében és belső használatára lennék kíváncsi." Kismamáknak tényleg nem ajánlott használni a te...

Ajánlás a házipatikához (fontos illóolajok)

Eucalyptus radiata - Világítok neked, hogy tisztán láss! Megelőzésben van fontos szerepe, immunerősítő, gyulladáscsökkentő, baktérium- és vírusölő, köhögéscsillapító, levertség, fáradtság esetén. Ellenjavaslat: nincs, gyerekeknél is biztonságos. ...

Ilyenek az illóolajok. Mint a mankó.

"Aromaterápiával kapcsolatban azt szeretném kérdezni, hogy egy illóolajnak meddig van hatása? Csak akkor hat ha a közvetlen környezetedben van és belélegzed vagy más módon használod, vagy hosszabb távon való alkalmazása után képes meggyógyítani eg...

Miért van az, hogy ilyen jó hatással vannak az illóolajok a testünkre-lelkünkre?

Ahhoz hogy ezt megértsük, érdemes átgondolni, hogyan is működik az orrunk és a szaglórendszerünk. Amikor egy illatmolekula bekerül az orrüregbe, ezt először a szaglósejtek érzékelik. A szaglósejtek a szaglóhámon helyezkednek el, amely egy-egy kb....

Címkék